Add to Technorati Favorites .
Blog > Komentarze do wpisu
Szkoda, że samolot nie spadł 7 kwietnia

Być może obecnie trwająca prezydencka kampania wyborcza sprawi, że biura prasowe działające przy diecezjalnych kuriach wreszcie się obudzą. Dotychczas ich aktywność ograniczała się jedynie do wydawania oficjalnych komunikatów oraz aroganckiego powtarzania „bez komentarza” (zasłaniając ręką obiektyw kamery), lub „ksiądz biskup obecnie nie przebywa na terenie kurii” (zdanie wypowiadane przez domofon do dziennikarza trzymającego mikrofon przy głośniku). Wczoraj wiele się zmieniło. Oby na dłużej. Najlepiej, żeby stało się to powszechnie stosowaną praktyką.

Naprawdę rzadko zdarza się, żeby hierarchia w terenie – częściej to robi episkopat – dementowała cokolwiek. Do tej pory prawdy, półprawdy i kłamstwa były ostentacyjne przemilczane. To w epoce wszechobecnych, nowoczesnych mediów zawsze kościołowi wychodziło na złe.

Sprostowanie słów Andrzeja Wajdy, który w usta przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski włożył zdanie, którego abp Józef Michalik nigdy nie wypowiedział powinno być normalną praktyką.

Poniedziałek 17 maja 2010

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu

Kuria Metropolitalna w Przemyślu wyraża protest wobec niezgodnej z prawdą insynuacji wypowiedzianej w dniu 16 maja 2010 r. przez Członka Komitetu Honorowego Kandydata PO na Prezydenta RP, a wyemitowanej przez stacje telewizyjne i powielonej przez portale internetowe, jakoby Biskup przemyski miał powiedzieć, iż żałuje, „no jeżeli Pan Bóg musiał już ten samolot koniecznie zrzucić to nie mógł siódmego". Takie słowa nie zostały wypowiedziane przez żadnego Biskupa przemyskiego i jako nieprawdziwe naruszają ich dobre imię. Tego rodzaju nieodpowiedzialna i nieprawdziwa wypowiedź Członka Komitetu Honorowego jest niegodna ludzi kultury politycznej i demaskuje intencje autorów obliczone na podważanie dobrego imienia Kościoła. Równocześnie oczekujemy na sprostowanie danej wypowiedzi, która fałszywie przedstawia nauczanie przemyskich Księży Biskupów, a którzy jak słyszeliśmy to wielokrotnie, z wielką troską i bólem wypowiadali się na temat tragedii pod Smoleńskiem z dnia 10 kwietnia 2010 roku.

Andrzej Wajda, sugerując, że biskup przemyski powiedział w homilii, iż żałuje „że w Katyniu nie spadł samolot rządowy, ale 7 kwietnia” strzelił „gafę” sobie i Bronisławowi Komorowskiemu, który z uśmiechem wysłuchiwał przemówień członków swojego honorowego komitetu wyborczego.

Przykro patrzeć, jak ludzie mniej lub bardziej zasłużeni dla naszej ojczyzny ośmieszają się i sami się deprecjonują (np. W. Bartoszewski).

Panie Andrzeju! Stawianie tak poważnych zarzutów jednemu z najważniejszych polskich hierarchów wymaga wcześniejszego przygotowania. Szczególnie wtedy, gdy zarzut stawia osoba uważana (także przez samego siebie) za moralny autorytet, intelektualistę.

Wracając do sprawy oświadczenia przemyskiej archidiecezji mam nadzieję, że to nie jednorazowe wydarzenie, a stała praktyka. Tylko takie, stanowcze działania mogą przypominać o dobrej twarzy polskiej hierarchii, której często dostaje się za niezasłużone winy.

Z niecierpliwością oczekuję na sprostowanie pana Andrzeja Wajdy. Sądzę, że podobne sprostowanie powinien przygotować sztab wyborczy marszałka Komorowskiego.

wtorek, 18 maja 2010, luceat

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Ateista, *.nat.umts.dynamic.eranet.pl
2010/12/31 19:22:34
Moim zdaniem kościół nie ma prawa wtracac się w życie ludzi. Owszem aborcja nie jest dobrym rozwiązaniem ale czasami niestety jest potrzebna by uratować życie matki. Co do in vitro to jet to samo zapłodnianie naturalne gdyż i tak i tak jeden plemnik dostaje się do komórki jajowej a reszta ginie. In Vitro niekiedy jest jedynym sposobem zajścia kobiety w ciąże, i może uszczęśliwić rodziców. Nie jest to nic złego, przecierz dziecko stworzone in vitro jest takie samo jak inne. Co do za różnica czy do pochwy kobiety wejdzie strzykawka czy penis mężczyzny.
Czasami naprawde warto zaufac rozwiązaniom przyszłości. Wydaje mi się że duchowni sa przewrażliwieni na punkcie dawania życia poniewaz sami nie moga wykonywać tej czynności gdyz są objęci celibatem.
-
Gość: Nocturno19, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/09/24 12:18:44
U mnie nn :)
[poswiecenietonajwyzszaformamilosci.blog.onet.pl/]