Add to Technorati Favorites .
Blog > Komentarze do wpisu
Ambiwalentnie o księdzu Bonieckim

Choć spóźniony, to jednak odniosę się do zakazu wypowiedzi dla księdza Adama Bonieckiego. Przypominam (w dzisiejszej rzeczywistości medialnej było to dawno, dawno temu) zgromadzenie księży marianów zakazało medialnej aktywności byłemu redaktorowi „Tygodnika Powszechnego” po tym, jak kilkakrotnie zabrał głos w publicznej debacie na temat Nergala i obecności krzyża w Sejmie.

Otóż uważam, że marianie nie powinni takich zakazów nakładać, a ksiądz Adam Boniecki nie powinien takich rzeczy mówić.

Ksiądz Boniecki występując w koloratce, jako duchowny, powinien jasno - „tak, tak; nie, nie”- powiedzieć, że ludzie przeciwni naszej wierze postępują co najmniej niewłaściwie.  

O tym, że postawa księdza Adama Bonieckiego był nieodpowiednia świadczy zachowanie ludzi, którzy stanęli w jego obronie tylko dlatego, że są przeciwni krzyżowi w parlamencie, obecności kościoła w życiu publicznym, a każda „wpadka” instytucji kościelnych jest z lubością przez nich wykorzystywana.

Niestety ową „wpadkę” zaliczyło zgromadzenie księży marianów, które księdza Bonieckiego zakneblowało, wydając lakoniczny komunikat, w którym nawet słowem decyzji tej nie wytłumaczono:

"W związku z przekazywanymi w mediach różnymi informacjami na temat ks. Adama Bonieckiego MIC oświadczam, że decyzją Przełożonego Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów, ks. Adam Boniecki MIC został zobowiązany do ograniczenia swoich wystąpień medialnych do Tygodnika Powszechnego. Żadne inne ograniczenia w jego dotychczasowej działalności nie zostały na niego nałożone."

To jest cały komunikat. Jeśli już koniecznie prowincja marianów chciała w tej kwestii się wypowiedzieć, mogła się od słów księdza Adama po prostu zdystansować.  Kneblowanie zawsze rodziło u mnie negatywne odczucia i zawsze nakazywało stawać w obronie karanych. Tak było, gdy podobne, a nawet sroższe reprymendy nakładano na księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.

W całej sytuacji znalazłem też pozytywny aspekt. Do tej pory zakazy, nagany i inne środki dyscyplinujące nakładano na księży usytuowanych bardziej na prawo. Zapewne kara dla księdza wywodzącego się z środowiska postępowego musiała być dla tej części kościoła szokiem. Zresztą pokazują tu medialne reakcje. Być może ta nieszczęśliwa lekcja pozwoli liberalnemu skrzydłu poczuć czym są takie „zakazy” i jak bardzo krzywdzą. Sęk w tym, że krzywdzeni konserwatyści nadal pozostają kościołowi wierni. Tym liberalnym wówczas trudniej w kościele pozostać. 

niedziela, 06 listopada 2011, luceat

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2011/11/06 14:19:18
Ksiądz Boniecki zalicza się do kategorii tzw. świeckich księży, tak jak ksiądz Sowa czy biskup Pieronek, najchętniej by odpowiedział że krzyża to nawet w kościele nie powinno być :D, w końcu Tygodnik Powszechny należy to TVNu, i księżula wie czego mocodawcy oczekuję :D
-
luceat
2011/11/06 17:41:22
Choć nie lubię określenie świecki ksiądz za jego powierzchowność, to niestety chyba najlepiej nadaje się do nazwania tego zjawiska. Osobiście zaczynam stosować rozróżnienie na księży, którzy mówią to, co nakazuje ewangelia oraz na tych duchownych, którzy mówią to, co chcą ludzie usłyszeć. Ta ostatnia praktyka źle się skończyła. Wystarczy spojrzeć na kościoły protestancie w zachodniej europie. Chyba jednym z lepszych tego przykładów są anglikanie.
-
Gość: Nocturno19, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/11/18 23:17:10
U mnie jest nowa notka. Tym razem zupełnie inna- świadectwo mojego życia. Polecam ku kontemplacji :) Pozdrawiam!
[poswiecenietonajwyzszaformamilosci]
-
Gość: Weronika, *.dynamic.chello.pl
2014/12/31 13:26:51
Przepiękny jest ten blog! Prowadź go jak najdłużej! Niech wiara w Chrystusa Pana szerzy się po świecie, nawet w internecie!
-
Gość: ks.Darek, *.dynamic.chello.pl
2018/10/06 15:05:52
Szczęść Boże!

Serdecznie zapraszam na nowopowstałą witrynę mojego autorstwa, gdzie traktuję o objawieniach w Kościele :)
-
Gość: ks.Darek, *.dynamic.chello.pl
2018/10/06 15:06:09
Szczęść Boże!

Serdecznie zapraszam na nowopowstałą witrynę mojego autorstwa, gdzie traktuję o objawieniach w Kościele :)

www.objawienia.com.pl