| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Add to Technorati Favorites .
sobota, 18 marca 2006
Pierwsza rocznica śmierci Papieża

Zbliża się pierwsza rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji w Watykanie i Krakowie, jak i wielu innych miejscach świata odbędą się uroczystości modlitewne upamiętniające tą rocznicę.

Specjalny tele - most połączy Kraków i Watykan.  Benedykt XVI pozdrowi młodzież zgromadzoną pod "papieskim oknem" na placu przed pałacem Arcybiskupów Krakowskich i wszystkich, tych, którzy zbiorą się na placu Św. Piotra na Watykanie

Kardynał Camillo Ruini zaprosił wiernych by w niedzielę, 2 kwietnia, o godz. 21:00 przybyli na różaniec przed Bazylikę świętego Piotra. Wieczorne spotkanie ma być dziękczynieniem Bogu „za dar, jakim Jan Paweł II był dla Kościoła i ludzkości”. Papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej podkreślił, że chodzi o ponowne przeżycie „klimatu intensywnej modlitwy, która towarzyszyła odejściu Jana Pawła II na ostateczne spotkanie z Panem.

3 kwietnia papież Benedykt XVI będzie celebrował Mszę Świętą za duszę zmarłego poprzednika Jana Pawła II, natomiast trzy dni wcześniej 30 marca w Auli Pawła VI odbędzie się uroczysta premiera filmu "Karol - człowiek, który został papieżem" z udziałem Ojca Świętego.

piątek, 17 marca 2006
Paszport Wojtyły Na Licytacji

Na aukcji internetowej w niemieckim ebay można zakupić paszport dyplomatyczny Karola Wojtyły . Paszport, ten miał umożliwić kardynałowi nominatowi odbiór kapelusza kardynalskiego na konsystorzu zwołanym przez papieża PawłaVI.

Cena wywoławcza 200 tysięcy euro. Jak paszport dyplomatyczny znalazł się w rękach osób trzecich – tego niewiadomo. Najprawdopodobniej został wykradziony z MSZ i sprzedany do Niemiec.

Na aukcji pojawiło się stwierdzenie, że jest to ostatni paszport jakim posługiwał się Karol Wojtyła przed wyborem na stolice Piotrową . Jest to stwierdzenie nieprawdziwe, ponieważ ostatni paszport Wojtyły do kraju nie wrócił – podobnie jak jego właściciel na stałe został w Watykanie.   

Szkoda, że jakiś urzędnik posunął się do kradzieży, tylko po to, aby się na niej wzbogacić. Najprawdopodobniej będziemy świadkami wielu tego typu aukcji, które będą się odbywać w okolicach daty śmierci sł. Bożego Jana Pawła II.  

Papież pisze drugą encyklikę

Papież Benedykt XVI Przygotowuje kolejną po DEUS CARITAS EST encyklikę. Jak donoszą nieoficjalnie watykańscy pracownicy kurii , będzie ona związana z nauką społeczną kościoła katolickiego.

Od chwili ogłoszenia pierwszej encykliki podnoszącej kwestie społeczne upłynęło 150 lat. Była to encyklika „"Rerum Novarum" papieża Leona XII.. Od tamtej chwili, każdy kolejny papież poruszał w swym nauczaniu kwestie społeczne , które z roku na rok przybierają inny wymiar.

 

Druga już encyklika Benedykta XVI będzie najprawdopodobniej nosiła tytuł „Labor Domini" co w tłumaczeniu na język polski brzmi : „Praca Pana”

Tymczasem pierwsza papieska encyklika DEUS CARITAS EST stała się bestsellerem w europie zachodniej. Nikt się nie spodziewał  takiego sukcesu . Kolejna encyklika na pewno również będzie chętnie czytana przez wiernych.

Polscy księża na eksport

Polscy księża stali się kolejnym „ludzkim” towarem eksportowym. Na zachód wyjeżdżają również lekarze, pielęgniarki i hydraulicy. Wyjazdy Polskich księży mają jednak nieco inny charakter, bardziej misyjny, niż zarobkowy. Zachód europy cierpi na brak powołań, tymczasem nasz kraj od wieków cieszył się licznymi powołaniami. Co szósty ksiądz na świecie jest Polakiem.

Zachodnie diecezje zwracają się do diecezji Polskich o pomoc. Nasi księża chętnie wyjeżdżają za granicę i niosą innym krajom europy i świata ewangelię . Z samej diecezji krakowskiej , kierowanej przez kardynała nominata ks.abp. Dziwisza pięćdziesięciu ośmiu księży posługuje na terenie europy. Trzynastu z nich w Anglii.

Polscy klerycy studiujący  w krajowych seminariach duchownych przygotowują się do kapłańskiej posługi nie tylko dla naszego kraju, ale także dla wspólnoty europejskiej i innych kontynentów oczekujących na głosicieli Chrystusa. Seminarzyści w tym celu uczą się języków obcych – czasami na swój koszt, choć niektóre seminaria duchowne rekompensują im koszty nauki.

Zachodni biskupi w poszukiwaniu nowych pasterzy przybywają do polski. Jednym z nich jest biskup Peter Anthony Moran, który odwiedza polskich ordynariuszy i prosi ich o księży, którzy mogliby posługiwać w Angielskich diecezjach. Wizyta angielskiego biskup jest związana z masowym wyjazdem Polaków w poszukiwaniu pracy do Anglii . W ślad ze nimi udają się polscy duchowni. Nie wszyscy opuszczają kraj na dłuższy czas, niektórzy księża posługują „zaocznie” w weekendy. Wylatują do krajów, w których są potrzebni. W czasie weekendu posługują wiernym poczym wracają do polski.

Polscy misjonarze, to nie tylko księża posługujący tam, gdzie znajdują się Polacy. To również duchowni, którzy niosą ewangelię, a także pomoc medyczną i edukację w krajch trzeciego świata. Polskich misjonarzy spotykamy na wszystkich kontynentach, czasami włącznie z Antarktydą. Przeważnie jednak są to kraje Afryki i Ameryki Południowej. W 2004 roku na całym świecie posługiwało 2020 polskich misjonarzy. Teraz zapewne ta liczba lawinowo wzrośnie.

Polscy duchowni są znani w „świecie katolickim”  ze swych dokonań. Należy jednak pamiętać, że jest to praca wykonywana z potrzeby serca, nie dla pochwał i zaszczytów. Polscy misjonarze swoją pracą przypominają nam o misyjnym charakterze Kościoła Katolickiego wypełniając przy tym zobowiązanie jakie nałożył na nich Jezus Chrystus : „idźcie i nauczajcie wszystkie narody" (Mt 28,19).

1 ... 91 , 92 , 93